Soğuk Kaynak Yöntemi Nasıl Yapılır ?

Soğuk Kaynak Nedir ?

Katı hal kaynak yöntemlerinden soğuk kaynak işleminde, diğer bir çok kaynak işleminde olduğu gibi sıcaklık uygulanmamaktadır. Bu yöntemde oda sıcaklığında iki metal arasında yüksek basınç uygulanarak birleştirme sağlanır. Soğuk kaynak işleminde kritik adımların başında birleştirilecek metal yüzeylerin çok temiz olması gelmektedir.

Birleşmeyi engelleyecek herhangi bir inklüzyon, yağ, boya ve toz gibi yabancı maddelerden arındırılan yüzeyler çok yüksek basınçlar altında birleştirilebilir. Metal yüzeylerin birbirine tam olarak birleşebilmesi için birleştirilecek metallerin sünek yapıda olmaları ve plastik deformasyona önceden uğramamış olmaları gerekmektedir.

Soğuk kaynak yönteminde genelde birleştirilecek metaller YMK – Yüzey Merkezli Kübik kristal kafeslerinde olmaları tercih edilmelidir. Bu kristal yapıya en iyi örnek iki metal grubu ise, bakır ve alüminyumdur. Çünkü bu iki metal de, basınç altında yüksek plastik deformasyon oranı gösterirler.

Soğuk Kaynak ve Plastik Deformasyon

Bu yöntemde uygulanan baskı kuvvetleri neticesinde, kaynak işlemine maruz kalan parçanın kalınlıkları yarı yarıya azalabilir. Ayrıca bu uygulanan baskı kuvvetleri, birbirlerine temas eden yüzeylerde yoğun bir plastik deformasyona yol açmaktadır. Yöntemin temel prensibi de, meydana gelen bu plastik deformasyonun meydana getirdiği birleştirme etkisidir. Küçük parçalarda bu birleştirme etkisi, el aletleri ile işi yapan kişi tarafından yapılabilir. Ancak; büyük parçalarda bu işlem yüksek kuvvet uygulayan preslerle yapılabilir.

Bu yöntemde, dışarıdan ısı uygulaması yapılmamasına rağmen, meydana gelen yüksek şekil değiştirme oranı yüzünden parçaların sıcaklıkları bir miktar artar. Ancak; bu sıcaklık artışı kesinlikle ergime sıcaklıklarına erişemez. Yüksek sıcaklıklara çıkılmadığı için de, kaynak bölgelerinde ITAB bölgeleri oluşmaz. Bu da mekanik dayanımlar açısından olumlu bir durumdur.

Kaynak

https://en.wikipedia.org/wiki/Cold_welding

 

 

Yorum Yaz