Şantiye Nedir ?

Şantiye Nedir ?

Şantiye sahalarında çalışmak genellikle bir çok bekar mühendisin hayallerini süslese de, işin gerçeği o kadar da parlak olmayacaktır. Her ne kadar maddi açıdan çok daha iyi maaşlar kazanılabilse de, çalışma koşullarının zorluğu bir çok mühendisi zorlayıp, şantiye bitiminden önce, işi bırakmalarına neden olmaktadırlar.

Şantiye ve Kaynak

Şantiyelerin olmazsa olmaz kuralı, orada kaynak işleminin yapılacak olmasıdır ve ne yazık ki fabrika ortamı gibi hava kontrolü olmadığı için, her türlü kaynak hatasına açık bir ortam bulunmaktadır.

Kaynakta gözenek, çatlak gibi hataların olması istenmiyor ise, hava koşullarının elverişsiz olduğu durumlarda kaynak işlemi ya yapılmamalı ya da kaynakçıya izole bir ortam sağlanmalıdır. Eğer kaynak yapılan yerde yağmur ya da kar yağıyor ise ve bu su kaynak içerisine giriyor ise, o kaynaktan hayır beklenemez.

Kaynak işlemlerinde, ark kararlılığı her şeyden önemlidir. Arkın kararlı yanması, düzgün bir kaynağın en temel özelliğidir. Eğer ark üflemesi, düzgün gaz koruması yapılamıyor ise, kaynağa derhal son verilmelidir. Daha önce de belirttiğimiz üzere, düzgün gaz koruması, kaynak hatalarını büyük ölçüde engelleyecektir. Örnek olarak düzgün bir gaz koruması sağlanmaz ise;

  • Kaynakta köpürmeler
  • Gözenek
  • Çatlak
  • Korozyon  meydana gelecektir.

Şantiye ve Termos Kullanımı

Elektrot kaynağı yapılıyor ise, bu elektrotların nem almasını engellemek çok önemlidir. Çünkü nem almış bir elektrot, kaynakta gözenek, çatlak vb. hatalara neden olmaktadır. Bu nedenle kaynakçılar yanlarında devamlı kalibrasyonları yapılmış elektrot termosları kullanmalıdır. Bu termoslar elektrotları devamlı yüksek sıcaklıkta tuttukları için, elektrot içerisinde nem kalmaz. Bu da en azından nem kaynaklı hataları minimize etmemizi sağlar.

WPS Kullanımı

WPS kullanımı, kaynak işleminin çabuk ve doğru bir şekilde bitmesi garanti altına almaktadır. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere,

PQR – WPS ile ilgili yazımız için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz…

https://www.metalurjimalzeme.net/pqr/

WPS, PQR üzerinde yazan bilgilerin kaynakçıya verilen bir kopyası olup, imalatın başlamasından önce denenmiş bir çok parametrenin ( akım, gerilim, kaynak hızı, gaz tipi, gaz debisi, kaynak ağzı vs. ) kaynakçıya doğru bir şekilde aktarılmasını sağlar. Doğru hazırlanmış bir WPS ve iyi bir kaynakçı ile, şantiye sahalarında kaynak tamir oranları çok düşük seviyelere indirilebilir.


Distorsiyon ve Metot Kaynağı

şantiye metod kaynağı

şantiye metod kaynağı

Metod kaynağı şantiyelerde bir çok yerde uygulanmaktadır. Buradaki amaç, dairesel kesitli bir birleştirme yapılacak ise, karşılıklı kaynak yapılarak ( önce 1, sonra 2 şeklinde ) parçanın ısı girdisini azaltmak ve distorsiyon yani şekil değiştirmeleri engellemektir.

Kaynak Makinesi Doğrulama ve Kalibrasyonu

Kaynak makinelerinin doğru değerleri göstermesi, kaynakçıların WPS’lerde okudukları değerleri tam olarak doğru bir şekilde kaynağa yansıtabilmeleri açısından çok önemlidir. Çünkü, bir çok kaynak makinesi zamanla, kendi ekranında gösterdiği değer ile, elektrod ucundaki değeri farklı göstermektedir. Bunun için kaynak makineleri belirli periyotlarda doğrulama – kalibrasyon işlemlerine tabi tutulmalıdırlar. Akım ve gerilim ölçümleri, doğrudan makine çıkışından değil, elektrodun kendisinden olmalıdır.

Şantiye ve Radyografik Muayene

Şantiyelerde kaynak kontrolü genellikle radyografik muayene yöntemiyle gece yapılmaktadır. Bu yöntemin gece yapılmasının en büyük nedeni, geceleri sahaların boş olması ve radyasyondan korunmadır. Ayrıca, sabah yapılan kaynaklarda hidrojen çatlaklarının gözlenmesi genellikle 12-24 saat sonrasında meydana gelmektedir. Bu nedenle kaynak işleminden hemen sonra film çekilmesi, ilerleyen saatlerde oluşacak çatlakların fark edilmesini engelleyecektir.

Bu nedenle bir çok şantiyede, kaynak kontrolleri kaynak işleminden en az 12 saat sonra yapılmaktadır.

Radyografik Muayene ile ilgili yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz…

https://www.metalurjimalzeme.net/radyografik-muayene-rt/

Şantiye Sahalarının Özellikleri

Her şantiyenin kendisine has problemleri vardır. Örneğin Suudi Arabistan’da bir şantiyede çalışacak olursanız, burada sıcak hava, kum fırtınaları vs. çalışma koşullarını zorlaştırır.

Off-Shore şantiye koşullarının da kendilerine has çalışma koşulları mevcuttur. Örneğin dış dünyayla tamamen kopuk bir çalışma ortamı, bir çok çalışanı psikolojik olarak kötü etkileyebilmektedir. Deniz’de çalışmak yani off-shore şantiye koşullarında, malzemeler çok daha kolay paslanacaktır. Çünkü bilindiği üzere, klor, paslanmaz çeliklerin en büyük düşmanlarından biridir.

şantiye

şantiye – offshore

Kutup noktalarında çalışmak ise, hem çalışanlar açısından hem de malzemelerin kaynak yapılabilirliği açısından büyük problemlere neden olabilmektedir. Kaynak işlemi sonucunda, uygun ön ısıtma yapılmaz ise, soğuk havalarda kaynaklarda ( -40 santigrat derece vb. ) kaynaklar kolaylıkla çatlayabilmekte, bu da tamir kaynaklarını arttırmakta ve işi uzatmaktadır.

Şantiye de çalışacak personelin sahip olması gereken özellikler;

  • Pratik Yetenekler
  • Hızlı Karar Verebilmek
  • Fiziksel Dayanıklılık
  • Her Türlü Hava Koşullarında Çalışabilmek
  • İnsan İlişkilerinin İyi Olması
  • Bir Takımın Parçası Olmak

Kaynak hataları ile ilgili hazırladığımız makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz…

https://www.metalurjimalzeme.net/kaynak-hatalari/

Şantiye çalışma koşulları ile ilgili aşağıdaki link size faydalı bilgiler sunacaktır…

https://www.totaljobs.com/careers-advice/job-profile/science-engineering-jobs/gas-and-oil-engineer-job-description