Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları

Mühendis Maaşları – Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Bu yazımızda metalurji ve malzeme mühendis maaşları hakkında kısa ve öz bilgiler vermeyi amaçladık. Herkes gibi bu bölümden de mezun olan taze mühendislerin ilk hedefi yüksek maaşlar almak ve hemen yönetici pozisyonlarına geçmek. Mühendis maaşları düşünüldüğünde, tecrübesiz bir mühendisin ilk alacağı maaş, üniversitelerin başka bölümlerinden mezun kişilerden çok da farklı olmayacaktır.

Ancak; ne yazık ki işler genelde böyle yürümüyor. Şu anda bir çok firmada gördüğümüz ” Director ” , ” Manager ” pozisyonları sadece ” Title ” olarak mevcut, bilgi ve tecrübe anlamında bir çoğu boş. O kadar çok firma var ki, çalışan genç mühendislerini daha 30’una gelmeden yönetici yapan. Ne yazık ki bu çok yanlış. Burada önemli olan bilgi ve tecrübe kazanarak ve ” sindirerek ” yükselmektir. Maaşınıza ve pozisyonunuza çok fazla takılmayın. Kendinizi sürekli geliştirir ve iyi yöneticilere sahip olursanız maaşınız ve tecrübeniz her geçen yıl daha da artacak ve sonunda istediğiniz konuma geleceksiniz.

Gerek üniversite tercihi döneminde gerekse üniversite öğrencisi iken bir çok öğrenci metalurji ve malzeme mühendis maaşları hakkında bir çok şey duyar. Sektörün içerisinden gerçek bilgilerle sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Mühendis Maaşları Üniversiten Mezun Olduktan Sonra Nasıldır ?

İlk olarak, eğer ülkenin hatrı sayılır üniversitelerinden mezun bir metalurji ve malzeme mühendisiyseniz işiniz biraz daha kolay. Çünkü, her ne kadar üniversite eğitimleri birbirlerine benzese de iş verenler mezun olunan üniversitelerin kalitelerine bakmaktadırlar.

mühendis maaşları

Çalışmak isteyeceğiniz departmana göre de değişmekle birlikte mezuniyetten sonra kendinize hiç bir sertifika katmadıysanız, ilk başlayacağınız maaş aşağı yukarı 2200 – 2750 TL aralığında olacaktır. Bu ücret bir çok mühendislikte aşağı yukarı ortaktır. Çünkü yeni mezun bir mühendis, iş verene çok bir şey katmayacaktır. Hangi okuldan mezun olursa olsun iş verenler ilk 1 sene ” Taze Mühendis ” lerden verim alamayacaklardır. Verim almaya başladıktan sonra ve mühendisler kendilerini geliştirmeye başladıktan sonra maaşlar da buna paralel şekilde artacaktır.


İlerleyen Yıllarda İşler Nasıl Değişiyor ?

İlk 5 senenin sonunda kendini geliştirmiş bir metalurji ve malzeme mühendisi, maaşını 4500 TL civarlarına rahatlıkla çıkarabilir. metalurji ve malzeme mühendisliği maaşları ortalamanın biraz üzerindedir. Ancak; bu maaşların üzerine çıkmanız tabiki sizlere kalmış bir şey. Örnek olarak mezun olduktan sonra yapılan bir yüksek lisans, kaynak mühendisliği eğitimi, tahribatsız muayene eğitimi, işe ilk girişte talep edeceğiniz ücreti de arttıracaktır.

7 senenin sonunda ortalama aylık gelirleri ülkemizde 6000 TL civarında olan metalurji ve malzeme mühendisleri mevcuttur.  Genel olarak mühendis maaşları dikkate alındığında hiç de fena olmayan bir miktardır. Tabiki yurtdışını tercih eden mühendisler bunun 2-3 katını rahatlıkla kazanabilirler. Ancak; daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere bu yurtdışında şantiyelerde çalışmak ücret açısından iyi, çalışma koşulları açısından ülkemize göre daha zordur.

Ofis Mi Fabrika Mı ?

fabrika mühendis maaşları

Bu durum aslında biraz da kişinin mesleğinden ne beklediğiyle alakalıdır. Artı olarak kişinin karakteriyle de ilgisi vardır. Günümüzde bir çok mühendis, kendi alanları dışına çıkmakta. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunu yeni bir mühendis bankada çalışabiliyor. Tabi ki bu biraz da tercih meselesi…

Çünkü; 4 senelik mühendislik eğitimi sonunda, kendilerini özel sektörde ofis ortamlarında ve özellikle bankada çalışırken görmek pek iç açıcı bir durum değildir. Maaşları da ortalama bir mühendise göre düşük olacaktır.

Ofis’te Çalışmak


mühendislik ve çizim

Ofislerde, beyaz yakalı olarak tüm gün bilgisayar başında çalışmak da bir mühendisin seçimi olabilir. Örnek olarak, çizim programlarına hakim bir mühendis, sahada bulunduğundan daha fazla süre bilgisayar başında çizim yaparak mesaisini dolduracaktır. Ya da son yıllarda özellikle popülerleşen satınalma mühendisliği ya da satış mühendisliği gibi pozisyonlarda bulunarak ofis ortamlarında rahatlıkla çalışılabilir. Satış mühendisi olarak kariyerine yön vermek isteyen bir metalurji ve malzeme mühendisi, ortalama bir şirkette tecrübesiz olarak 2700-3000 TL arasında bir maaşla iş başı yapabilmektedir.

İlerleyen yıllarda iyi bir satış mühendisi maaşı 6000 – 7000 TL arasında değişebilmektedir. Buradaki ana konu, bir şirkete para kazandıran departmanların her zaman diğer departmanlara göre daha yüksek maaş alacağıdır. Bu çok büyük bir yanlış olsa bile, ne yazık ki ülkemizdeki maaş skalası bu duruma göre şekillenmektedir. Ne yazık ki dedik, çünkü; imalat yapıp bunun satışını gerçekleştiren bir firmada satış ve imalat departmanları her zaman için diğer departmanlardan daha yüksek maaş alacaktır. Buradaki yanılgı diğer departmanlardaki mühendis çalışanların şirketin ” Para Kazanma ” olgusuna diğerleri kadar katkı sağlamadığı olgusudur. Şu unutulmamalıdır ki; bir kalite mühendisi ürünün kaliteli çıkmasını sağlayamaz ise, o ürünün satışının yapılıp yapılmayacağının bir önemi kalmaz.

Fabrika’da Çalışmak

mühendis maaşları ve fabrika ortamı

mühendis maaşları çok değişkenlik göstermektedir. Bir önceki başlıkta anlattığımız olaylar silsilesi nedeniyle, aynı eğitimi almış iki farklı departmanda çalışan iki metalurji ve malzeme mühendisi, maaşların açısından aralarında bariz bir fark olarak çalışabilmektedir. Fabrika ortamları ofis ortamlarına göre daha pis, karışık ve zorlu çalışma koşullarıyla öne çıkar.

Önceki başlıkta da anlattığımız üzere, fabrikada çalışmak ya da ofiste çalışmak arasında seçim yaparken maaş olarak değil, ilginizin neye yöneldiğine bakın. Çünkü, saçma gibi gelse de, her şey para olmayacaktır. Eğer bir mühendis olarak, bir ürünün üretilmesinde katkıda bulunmanın hazzı sizde bambaşka duygular yaratıyorsa da, ücreti yüksek bile olsa, satışa yönelmeniz sizin için kötü olacaktır. Çünkü sevilmeyen bir iş, maaşı ne kadar iyi olursa olsun kişiye ve ailesine fayda getirmeyecektir.

Fabrika çalışma ortamları nispeten daha zorlu çalışma şartlarına sahip olsa bile, kendini çok geliştirmemiş bir imalat ya da kalite mühendisi ofiste çalışan bir mühendise göre ortalamanın altında bir maaş alacaktır. İstisnalar olsa bile, bu gerçek ne yazık ki değişmemektedir.

Fabrikada imalat mühendisi olarak çalışmaya başlayacak yeni mezun bir metalurji ve malzeme mühendis maaşları 2500-2750 TL aralığında değişecektir. Diğer departmanlarda olduğu gibi, bir kaç yıl sonra bu ücret artarak 3500-4000 TL bandını zorlayacaktır.

mühendis maaşları – müdürlük

Müdürlük maaşları bu ücretlerden daha yüksek olacaktır.

İmalat Müdürleri : 9000-10000 TL aralığında

Satış Müdürleri : 10000 – 13000 TL aralığında

Kalite Müdürleri : 8000 – 10000 TL aralığında

Satın Alma Müdürleri : 10000 – 12000 TL aralığında mühendis maaşları alabilirler.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinin gelişim süreci ile ilgili yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz…

https://www.metalurjimalzeme.net/metalurji-ve-malzeme-muhendisligi-nedir/