Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Nedir ?

Bu web sitesini kurarken ki amacımız, metalurji ve malzeme mühendisliği nedir sorusuna cevap bulmak,  genel mühendislik sektörünün önde gelen insanlarını bir araya getirerek bilgi paylaşımında bulunmak ve konu ile ilgili Türkçe bilgi eksikliğini gidermektir.

metalurji ve malzeme mühendisliği

Metalurji ve Malzeme mühendisliği nden mezun olduğunuzda, seçebileceğiniz bir çok iş kolu mevcuttur. Bu nedenle mezunların akılları karışmakta ve neredeyse her konuya kendilerini aç hissetmektedirler. Mezun olan bir Metalurji ve Malzeme Mühendisi, eğer üniversite yaşamı boyunca geleceği için herhangi bir plan yapmadıysa, mezun olduğu gün, kendisini büyük bir okyanusta bulacaktır. Kararsız olduğu için de büyük ihtimalle hata yapacaktır. İşte tam da bu noktada kesinlikle hızlı karar vermemek gerekmektedir.

Örnek verecek olursak, bir metalurji ve malzeme mühendisliği mezunu, iş alanını genişletmek adına Uluslararası Kaynak Mühendisliği ( IWE ) eğitimi görmektedir.  Bu eğitimden sonra iş hayatına atılmakta ve kendini geliştirmek adına Tahribatsız Muayene eğitimleri ( NDT ), kalite yönetim sistem sertifikaları ISO 9001 : 2015 , ISO 14001 : 2015 vb. gibi eğitimler almaktadır. Ancak; eğer yetkinlikleriniz ve zevkleriniz bu tip eğitimlere uygun değilse, sadece boşuna zaman ve para kaybetmiş olacaksınız.

Şunu unutmayın…

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Mezunu Olarak Ne Yapmalısınız ?

metalurji ve malzeme mühendisliği

Gerek üniversitede öğrenci olduğunuz durumda, gerekse mezun olup iş hayatına atılacağınız zaman, kendinize ilk soracağınız şey yaptığınız işten memnun musunuz ? Eğer bu sorunun cevabı ” Evet ” ise, şu anda doğru adrestesiniz.

İşte tam bu noktada, herhangi bir yerde takılıp kaldığında, Türkiye’de bir mühendis başvurabileceği bir Türkçe kaynak bulamamaktadır. Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere, bu web sitesi tam da bu noktada işinize yarayacak. Gerekli bütün teknik bilgileri, iş hayatında daha önce karşılaşılan sorunlar ve çözümleri dahil olmak üzere her şeyi tek bir adreste bulabileceksiniz.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği uzun yıllardan beri var olmasına rağmen, özellikle bizim ülkemizde değeri yeni yeni anlaşılmaya başlanmış bir bölümdür. Önceleri sadece döküm işiyle ilişkilendirilen bölüm artık bir çok farklı çalışma alanının var olmasıyla popülaritesini her geçen gün arttırmaktadır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği disiplinler arası bir bölüm olup temel olarak aşağıdaki 4 ana başlığı inceler.


Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Önemi

Döküm İşlemi

Erimiş Metalin Kalıba Dökümü

Neredeyse bütün mühendislik uygulamalarında malzeme kullanılmaktadır. Malzeme olmadan ne yazık ki mühendislik olmaz.

En basitinden şöyle düşünelim;

Bu bölüm ile çok yakından ilgili olmayan bir bölüm olan Bilgisayar Mühendisliğinde bile Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinin önemi büyüktür. Bunun nedeni, malzeme biliminin gelişmesi, yarı iletken, iletken malzemelerin gelişmesi, hem maliyet hem de üretilen işlemcilerin ufaltılmasını sağlar. Bunlar hayatımıza, daha ufak telefonlar, bilgisayarlar, tabletler şeklinde girer.

Havacılık ve Uzay sektörünü ele alırsak; şartların zorlaştığı yerlerde, o şartlara uygun malzeme kullanımı gerekeceğini hepiniz tahmin edersiniz. Son 60 yılda, uzay araştırmalarının pik yapmasının bir diğer nedeni de malzeme biliminin biz insanoğluna sağladığı yeni tip hafif ve dayanıklı malzemelerdir.

Gelişen dünyaya ayak uydurabilmek için, teknolojilerin yakından takip edilmesi gerekmektedir. Malzeme biliminin gelişmesi, biz farkında bile olmadan hayatımızı sürekli ileriye taşımaktadır. Otomotiv sektörünü ele alacak olursak, artık araçlar daha hafif, motorlar daha verimli, elektrikli araçlar daha uzun yol kat edebiliyorlar. İşte bunlar da, artık hem çelikten daha dayanıklı hem de ondan daha hafif malzemelerin imalatı, yeni tip malzeme geliştirilmesiyle uzun ömürlü pillerin imalatıyla mümkün olmaktadır. İnternette biraz araştırma yaparsanız, Dünya’nın en büyük otomotiv firmaları, araçlarını tasarlarken, kullandıkları çelik miktarını düşürmekte, demir dışı malzeme kullanımı arttırmaktadır.

Yeni Teknolojiler ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Bundan yıllar önce bulunan bir kompozit malzeme olan karbon fiber, eskiden uzay endüstrisi ya da Formula 1 yarışlarında kullanılırken, artık caddelerde gördüğümüz arabalarda kullanılmaya başlandı. Özellikle son 30 yılda, malzeme biliminin gelişmesi ivme kazandığı için, teknolojinin gelişimi de buna paralel gitmektedir.

Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederseniz eğer, malzeme biliminin gelişmesinin, diğer bilim dallarında olduğu gibi, son yıllarda ivme kazandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hali hazırda bu sektörde çalışanlar, okuyanlar ya da okumayı düşünenlerin bu yazılanları akıllarının bir köşesinde tutmalarında fayda var.


Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ve Kaynak Mühendisliği

İmalat usullerinden kaynak yöntemi, halen dünyadaki tüm imalatın yarısından fazlasını tek başına karşılamaktadır. Her ne kadar bu işin uzmanları tarafından tavsiye edilmeyen bir uygulama dahi olsa, biz mühendisler için olmazsa olmaz bir birleştirme yöntemidir.

Kaynak Neden Tavsiye Edilmez ?


Kaynak işleminin tavsiye edilmemesinin temel nedeni aslında, malzemelerin birleştirilirken uygulandığı yüksek sıcaklıktır. Yüksek sıcaklık uygulanan malzemenin mikro yapısı bozulur. Görüntü olarak estetik değildir. Aşağıda kötü yapılmış kaynak örneklerini inceleyebilirsiniz…

metalurji ve malzeme mühendisliği kaynak

Hatalı Kaynak İşlemlerine Örnekler

Mezun Olunca Kaynak Mühendisliği Eğitimine Gitmeli Misiniz ?

Kesinlikle Evet !

Neden bu kadar net bir cevap verdiğimizi şimdi anlayacaksınız…

Bu bölümün mezunu bir mühendis olarak, kaynak mühendisliği eğitiminde temel olarak, kaynak yöntemlerinin tamamını tüm ayrıntısına kadar öğreneceksiniz.

İyi bir kaynak mühendisi olmanın temel şartı malzemeyi çok iyi bilmekten geçmektedir. Çünkü yüzlerce farklı kombinasyondan uygun olan kaynak yöntemini seçmeniz istenecek. Bu da malzemenin yapısını bilmekle olacaktır. Malzemenin sıcaklık altında göstereceği davranış, kaynak sonrası hangi ısıl işlemin uygulanacağı, mekanik ve kimyasal özelliklerinin nasıl olacağı ?, tasarlanan konstrüksiyonun belirlenen yükü taşıyıp taşımayacağı vb…

Üniversiteden mezun olduktan sonra alacağınız kaynak mühendisliği eğitimi, 4 senede aldığınız malzeme, statik eğitiminin bir tekrarı olacak ve muhakkak eksikliklerinizi görüp tamamlama yoluna gideceksiniz. Sektörden tecrübeli ya da aynı sizler gibi yeni mezun mühendis arkadaşlar edinip, iş hayatında çevrenizi genişleteceksiniz. Bunlar ilerleyen yıllarda sizlerin işine çok yaracaktır.

Statik-Mukavemet bilgisi yönünden kendinizi geliştireceksiniz. Birçoğumuzun bildiği üzere, metalurji ve malzeme mühendisliği mezunu bir mühendis dinamik, statik, mukavemet derslerini ayrıntılı göremez ve bir mühendis olarak bu konularda eksik olur. Kaynak mühendisliği eğitiminde bu konularda kendinizi rahatlıkla geliştirebilir ve inşaat işlerinde kaynak mühendisi olarak çalışabilirsiniz.

Kaynak mühendisliği eğitiminde alacağınız, standart ( EN, ASME vb… ) eğitimi sayesinde, üniversitede görmediğiniz ve iş hayatında gerçekten işinize yarayacak olan bilgileri edinmeye başlayacaksınız. Bütün standartları ezbere bilmesiniz bile, en azından hangi bilgi için hangi standarda bakılması gerektiğini öğreneceksiniz.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ve NDT

Ultrasonik Muayene

Ultrasonik Muayene – UT

Son olarak da bu eğitim, sizlere tahribatsız muayene konusunda yetkinlik kazandıracak. NDT dediğimiz ( Non-Destructive Test ) yani tahribatsız muayeneler, kalite kontrol konusunda uzmanlaşmak isteyen mühendisler için olmazsa olmazdır. Bu bölümün mezunu, sektördeki çalışma alanını genişletmek istiyor ise, kaynak mühendisliği bu konuda işine fazlasıyla yaracaktır.

Ancak!

Cümlelerimizden, sadece metalurji ve malzeme mühendisliği mezunu olmanın yeterli olmayacağı anlamına gelmesin. Tek başına bir metalurji ve malzeme mühendisi, bir çok alanda rahatlıkla iş bulabilir. İlerleyen yıllarda, iş potansiyeli daha da artacaktır.

Bu bölümün olmazsa olmazı olan döküm işlemleri ile ilgili yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bir Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunu olarak, yapabileceklerinizin farkında olun, her zaman okuyun, kendinizi geliştirin. Şunu unutmayın, kendinizi geliştirmemek, gerilemek demektir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ile ilgili güncel bilgilerden uzak kalmamak için;

Lütfen web sitemize üye olun. Herhangi bir yeni yazıldığında size bildirim gelsin. Güncel bilgilerden ya da ders notlarından uzak kalmayın.

Facebook Sayfamıza üye olun ve güncel yazıları takip edin;

https://www.facebook.com/metalurjimalzeme.net.sosyalmedya/?ref=bookmarks

Saygılarımızla,

Metalurjimalzeme.net Ekibi