Manşon Nedir ?

Manşon Nedir ?

manşon

Manşon, boru tesisatlarında tüp ya da boruların birbirlerine kaynaklı veya kaynaksız ya da lehim ile birleştirilmesi için kullanılan bir bağlantı elemanıdır.

https://sealexcel.com/blog/everything-you-need-to-know-about-pipe-coupling/

Manşon ve boru birbirlerine kaynak ile birleştirilebileceği gibi, manşon ve boru ucunun dişli olması ile de birleştirilebilir. Boru bağlantı elemanlarında manşon çok önemli bir yere sahiptir. Hem kullanımı kolaydır montajı için büyük bir ustalığa gerek duyulmaksızın uygulanabilir.

Büyük endüstriyel projelerin borulamalarından tutun evlerimizdeki basit tesisat işlerinde bile manşon kullanımı çok yaygındır. Tesisatlarda kullanılan bütün boruların aynı metrajlı olmadığı aşikardır. Ayrıca tek bir borunun uzunluğunun yetmeyeceği yere, başka bir boru kesilerek manşon ile bağlanabilir. Manşonların çapları büyüdükçe ve basınç sınıfları arttıkça kalınlıkları ve uzunlukları da artmaktadır.

Wikipedia manşon ile ilgili yazı için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Nipel ile Manşon Arasındaki Farklar


Nipel ile manşon birbirleri ile karıştırılmamalıdır. Genellikle nipeller dış taraflarından dişli iken, manşonların dişleri iç kısımdadır. Yani manşonlarda dişi dişli vardır. Buna bağlanacak boru da erkek dişli açılması gerekmektedir. Yani borunun dışına diş açılmalıdır. Konu ile ilgili detaylı bilgi için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

 

Android Uygulamamızı Google Play’den Yükleyebilirsiniz. Eski Uygulamayı Telefonunuzdan Kaldırabilirsiniz.

MetalurjiMalzemeNet
MetalurjiMalzemeNet
Developer: Murat Kulaç
Price: Free

 

Borulamalardaki en önemli bağlantı elemanlarından flanş ile ilgili yazımız için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

manşon ve nipel
Altı Köşe Nipel

Redüksiyon Manşon Nedir ?

Birbirleriyle bağlanacak olan boru ya da tüpler eğer aynı çapta değiller ise, tek tip bir manşonla ( her iki tarafı da aynı çap ) bağlanmaları imkansızdır. Bu nedenle redüksiyon tip ile bağlanabilirler. Böylelikle büyük çaplı boru, manşonun büyük çaplı kısmına, küçük çaplı boru ise manşonun küçük çaplı kısmına bağlanabilir.

Redüksiyon Tip Manşon

Soket Kaynaklı

Dişli olmayan tipleri aşağıdaki şekilde olduğu gibi soket kaynaklı yapıda imal edilip kullanılmaktadır. Bu tip olanlarında boru da, fittings de dişli değildir. Manşon içerisine boru girer ve girdiği yere kaynak yapılır.

Soket Kaynaklı Tip

Manşon Kullanım Faydaları

Sizlerin de bildiği üzere fabrikalarda çoğunlukla olmak üzere evlerimizde bile zaman zaman tesisatların değişmesi gerekebilmektedir. Eğer tesisat değişimi zorunlu olduysa, bağlantı elemanlarının dişli olarak seçilmesi boruların kolaylıkla döndürülerek çıkarılıp yerlerine yeni boru takılması ile sonuçlandırılır.

Fabrikalarda herhangi bir depolama tankı ya da makineye giden borulama hattının yeri değişmesi icap ederse yine aynı işlem uygulanabilir. Bu nedenle dişli manşon kullanımı uzun vadede kolaylık sağlar. Çünkü kaynaklı imalat yapıldığında hem malzemelerin yapısı bozulacak hem de herhangi bir malzeme değişimi ya da borulamanın yön değişimi söz konusu olur ise kesip çıkarmak gerekecektir. Bu da hem zaman hem de maliyet anlamına gelir.

Petrol – Doğalgaz santrallerinde çok kullanılan bir diğer bağlantı elemanı olan redüksiyon için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Ölçüler

Soket Kaynaklı Tip Manşon

soket kaynaklı manşon

American Society of Mechanical Engineers – ASME B16.11 standardına göre dövme fittingslerin ölçüleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Ölçü Tablosu

 

Bu tabloda göreceğiniz – B – ölçüsü soket kaynaklı bir manşonun çap genişliğidir. Burada bu tabloyu açıklamak için bir örnek vermek faydalı olacaktır. Tabloda nominal boru çapı 1” olarak belirtilen fittings için çap bir aralık halinde verilmiştir. Bu değer : 33.9 – 34.3 mm arasındadır. Amerikan standartlarına ( ASME ) ‘ye göre çalışan kişiler bu ölçüleri yakından tanır. 1” ( parmak ) boru dış çapı ASME’ye göre 33.4 mm’dir. Ağız çapının 33.9 – 34.3 mm arasında değişmesinin nedeni 33.4 mm çapındaki borunun bu deliğe girerek kaynatılabilmesidir.

Teknik resimde görülen – D – ölçüsü ise kaynak yapılacak borunun içeri oturacağı kısımdır. 1” Boru 3000 LB Basınç sınıfı bir manşon için tablodan da görüleceği üzere bu değer 25.9- 27.4 mm arasında değişmektedir. D değeri küçüldükçe, oraya girecek olan borunun et kalınlığı artacaktır.

Et Kalınlığı

Soket Kaynaklı Manşon

Yine aynı teknik resme bakıldığında  – C – ölçüsü görülmektedir. Bu ölçü et kalınlığını temsil etmektedir. 3000 LB – 6000 LB – 9000 LB olarak farklı basınç sınıfları mevcuttur. Tablodan da görüleceği üzere basınç sınıfı değeri arttıkça, C, yani et kalınlığı da artmaktadır.

-C- Et Kalınlığı Değerleri

Bu değerler dizayn aşamasında mühendislerce belirlenen ve içerisinden geçen akışkanın meydana getireceği basınca dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Borulama ile ilgili bir diğer bağlantı elemanı olan dirsek için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Dişli Tip Manşon

Dişli Tip Manşon
Dişli Tip

Bu fittingslerin ölçüleri de yukarıdaki şekilde gösterildiği gibidir. Ölçüler aşağıdaki tabloya göre kontrol edilmektedir. B ölçüsü, olması gereken minimum diş boyunu göstermektedir. L2 ölçüsü ise efektif diş boyudur. Açılacak diş boyu B ölçüsünden kısa olmamalıdır. Soket kaynaklı olan ölçüsüne baktığımız manşonun bu sefer de dişli tipine bakacağız.

1” Dişli tip 3000LB için;

D ölçüsü : 44 mm olmalıdır. (6000 LB olan 57 mm olduğu görülmektedir. Bu da basınç sınıfı arttığında et kalınlığının da arttığını göstermektedir. )

Minimum açılacak diş uzunluğu – B ölçüsü – 14.7 mm olacaktır. Önerilen efektif diş ölçüsü ise 17.3 mm olarak belirlenmiştir. İstenen diş uzunluğuna uyulması gerekmektedir. Gerekenden kısa diş ölçüsü boruların sağlam bağlanmamasına neden olarak sızıntılara ya da kaçaklara neden olacaktır.

Dişli tip manşon kullanılacak ise borunun da dış yüzeyine belli bir uzunlukta diş açılmalıdır. Boruda erkek tip diş olmalıdır yani dış kısmında diş olmalıdır.

Diş Açılmış Boru

Boru Bağlantı Elemanları ile ilgili faydalı bir video için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=FH_IA8RO7iM
https://www.youtube.com/watch?v=FH_IA8RO7iM

 

Yorum Yaz