Kaynakta Otomasyon Nedir ?

Kaynakta Otomasyon Nedir ?

Kaynakta otomasyon bulunduğumuz yüzyılda kaynak yöntemlerinin geliştirilmesi ve prosesin daha iyi kontrol altında tutulması sayesinde gelişmiştir. Kaynakçıların yapmış olduğu kaynaklarda, oluşan işin kalitesi kaynakçının insiyatifine ve yetkinliklerine bağlıdır. Ancak; kaynakta otomasyon proseslerinin gelişmesi ile birlikte iş kısmi ya da tamamen makine kontrolüne geçmiştir.

Kaynakta otomasyon işleminin iyi yönleri olduğu gibi kötü yönleri de bulunmaktadır. Bu şekilde ürünün kalitesi ve hızı artarken, maliyetler kısılmaktadır. Her ne kadar sanayinin gelişmesi makinelere bağlı olsa da halen insan gücüne büyük bir bağımlılığımız bulunmaktadır. Kaynakta otomasyon prosesi, insan gücüne ve insiyatifine olan bağlılığı azaltmaktadır.

Bu işlem sayesinde, makine ile ya da robot ile kaynak işlemi otomasyona dönüştürülmektedir.

Makine ile Kaynakta Otomasyon

Bu proseste bir kaynak operatörü ve bir makine bulunmaktadır. İnsiyatif ne tamamen operatördedir ne de makinede. Burada % 50 – 50 bir iş paylaşımı bulunmaktadır. Yöntemde proses bir makine tarafından yapılmaktadır. Ancak; işlem parametreleri operatör tarafından ayarlanmakta ve kaynak işlemi de operatör ile kontrol edilmektedir. Bu yönteme en iyi örneklerden biri tozaltı kaynak yöntemidir.

Yöntemde iş parçası sabit, kaynak torcu hareketli olabileceği gibi, iş parçasının hareketli, kaynak kafasının sabit olduğu yöntemler de bulunmaktadır. Bkz. Boru İmalatı

tozaltı kaynağı

Tozaltı Kaynağı Makinesi

 

Kaynak işlemi, bir operatör müdahalesi gerektirmiyor ise işlem tam otomatik olarak isimlendirilmektedir. Ancak; bu işlemlerde de bir operatör makinenin başında bekler ve herhangi bir olumsuz durum olup olmadığını takip eder. Tam otomatik sistemlerde, makine ile kaynaktan fark şudur ;

Bu sistemlerde parça ya da makine, işlem sırasında müdahale gerektirmez. İşlemde her şey makine tarafından ayarlanır.

Robotik kaynağa baktığımızda ise, sabit ya da hareketli bir kaynak fikstürü üzerinde endüstriyel bir robotun çalışmasını görebiliriz. Kaynak robotlarının çalışması, endüstriyel robotların uç kısmına bir torç eklenmesi ile olur. Ayrıca; eklenen bu torç bir de kaynak makinesine bağlıdır.

robot ile kaynak işlemi

Robot ile Kaynak İşlemi

Yukarıda bir gazaltı kaynak robotunun işlemini görebilirsiniz. Bu işlemde, robotun bir programlama dili ile, belirli noktaların hafızasına kaydedilmesi ve bu kaydedilen noktalarda, robota ” Kaynağa Başla ” ve ” Kaynağı Bitir ” komutlarının işlenmesi gerekmektedir. Böylelikle robot, tekrarlayan her iş sürecinde, hafızasına kaydedilen noktalarda kaynağa başlar ( belirli bir akım ve voltaj değeri ile ) ve yine hafızasına kaydedilen noktada da prosesi bitirir.

Bu işlemin en büyük avantajı, tekrarlayan her işte aynı kalitede kaynak yapılabiliyor olmasıdır. El ile kaynak işleminden avantajı, kaynakçının yorulması ve her işte aynı performansı gösterememesidir. Ancak; robotlar yorulmaz ve milimetreden daha düşük hassasiyetlerde istenilen düzeyde prosesi tamamlayabilmektedir.

Ancak; bu işlemin dezavantajı ilk yatırım maliyetlerinin ve bakım maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Ayrıca, robotik kaynakta otomasyon işleminde, robotların belirli periyotlarda doğrulama ve kalibrasyon işlemlerinin aksatılmaması gerekir. Çünkü robot eklemlerinde belirli periyotlarda meydana gelen kaymalar neticesinde, istenilen yer kaynak yapılamaz. Bu da, hatalı parça sayısını arttırmaktadır.

Yüksek imalat hacimlerine sahip fabrikalarda, artık robotik tam otomasyon proseslerine geçilmesi kaçınılmazdır.

 

 

Yorum Yaz