Kaynak Mühendisliği Nedir ?

Kaynak Mühendisliği Nedir ?

Herkese Merhaba ! Bu yazımızda kaynak mühendisliği eğitimi almanın aşamalarından ve mezun olduktan sonra karşılaşılan durumlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle şundan bahsedeyim. Eskiden olduğu gibi artık, kaynak mühendisliği mezunu olduktan sonra çevreden duyduğunuz gibi çok yüksek meblağlarla işe başlayamıyorsunuz. Ne yazık ki yüksek paralı dönem yıllar öncesinde kaldı…

Bundan 10 yıl kadar önce 2008 yılında, ilk kez duyduğum kaynak mühendisliği, bugünlerde bir çok mühendisin aklında bir soru işareti…

Peki gerçekten nedir bu eğitim ? Gerekli mi değil mi ? Verilen ücrete değer mi ? Maaşlar tatmin edici mi ? Bütün bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

kaynak mühendisliği

kaynak mühendisliği

Kaynak Mühendisliği Eğitimi

kaynak mühendisliği

kaynak mühendisliği eğitimi

Kaynak mühendisliği ülkemizde ODTÜ, Gedik Eğitim Vakfı ve GSI tarafından verilmektedir. Okuldan mezun olduktan sonra bu üç kurumdan birini seçebilirsiniz. Genel olarak ders programına baktığınızda ve kaynak mühendisinin yaptığı işleri incelediğinizce, en çok Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Makina Mühendisliği bölümlerinden mezun olanların pek zorlanmadan bu bölümü okuyabileceğini söyleyebilirim.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinden mezun olduysanız, yoğun bir malzeme eğitimine tabi tutulmuşsunuzdur demek. Bu da Kaynak Mühendisliği eğitiminde çok fazla zorlanmayacağınız anlamına gelir. Ancak; kaynak mühendisliğinin statik, mukavemet gibi dersleri daha çok makina mühendislerinin alanına girdiği için, bu derslerde Makina mühendisleri daha başarılı oluyor.

Ben Üniversiteden mezun olduktan sonra zaman kaybetmeden bu eğitimin hafta içi grubuna katıldım. Eğitim hafta içi tam gün olarak programlanmıştı ve yoğun bir süreçten geçtik. Bu süreç içerisinde kolaydan zora doğru ilerleyen bir eğitim sonucunda yazılı ve test sınavları neticesinde, eğer başarılı olursanız adınıza düzenlenen diplomayı almaya hak kazanıyorsunuz.


Kaynak Mühendisi Hangi Dersleri Okur ?

Genel olarak dersler çok zor olmamakla birlikte, temel bir kaynak bilgisi, malzeme bilgisi, statik, dinamik ve mukavemet bilgisi ve tabiki kaynak mühendisleri için olmazsa olmaz standart bilgisi gerekmekte. Bir metalurji ve malzeme mühendisi olarak, okuldan hemen sonra aldığım bu eğitim sayesinde, okulda 4 sene içerisinde öğrendiğim malzeme bilgisini tekrarladığımı söyleyebilirim.

Eğitim sonunda kaynak mühendisi olmasanız bile, bu eğitim size ilerleyen yıllarda yarayacak bir çok bilgi sunacaktır.

Eğitim genel kaynak teknikleriyle başlamaktadır ve her kaynak yöntemini en ince ayrıntısına kadar öğreniyorsunuz. Bir çok gerekli – gereksiz ! bilgiyle kafanız karıştıktan sonra, malzeme bilgisi ile dersler devam ediyor.

Malzeme mühendisi ya da makine mühendisleri bu alanda çok zorlanmazlar. Çünkü zaten üniversitede okudukları malzeme derslerine benzer şeyler okuyacaklar. Malzemeler konusundaki eğitimde, bir çok malzemenin genel özellikleri, kaynak sırasındaki davranışları, hangi yöntemlerle kaynak yapıldıklarında nasıl etkiler oluştuğu ve sonuçlarının ne olduğu ile ilgili bilgiler edinilir.

3. Modülde, statik mukavemet dersleri başlamaktadır. Bu kısım en zor bölümdür. Özellikle metalurji ve malzeme mühendislerinin statik mukavemet bilgileri diğer mühendislik disiplinlerine oranla daha düşük olduğu için benim en zorlandığım kısım bu alandı. Ancak; günlük tekrarlarla ve işin mantığını anlamaya çalışmayla aşılamayacak bir şey kesinlikle değil. 3. Modulün önemi, hesap kitap bilmekten geçiyor.

kaynak mühendisliği

kaynak mühendisliği eğitimi ders içeriği

Yapılacak kaynakların, hangi elektrodlarla hangi yöntemlerle, hangi kalınlıkta ve genişlikte yapılacağı bilgisi, konstrüksiyonun dayanımına göre hesaplanır. İşte burada 3.modülde elde edilen bilgiler kullanılacaktır.

4. Modül


4.Module geçildiğinde ise, belki de bir kaynak mühendisinin en çok işine yaracak kısım gelir. Standartlar… Kaynak imalat kontrolleri, malzeme kontrolleri, markalama bilgileri, kaynak testleri, kaynakçıların belgelendirilmesi vb. kaynak ve kalite kontrol ve imalat ile ilgili aklınıza ne geliyorsa standartlara bağlı kalarak yapılmaktadır. 4. Modülde de hangi işlerde hangi standartlara ihtiyaç duyacağınızı öğrenecek  ve sınavlara gireceksiniz.

Kaynak Mühendisliği Maaşları ?

Eğer eğitimi tamamlayıp kaynak mühendisi olursanız asıl zorlu dönem bundan sonra başlamakta. Daha önce de söylediğim gibi, mezun olduktan sonra çok yüksek maaşları beklememeniz gerekmekte. Çünkü, her ne kadar hem üniversiten mühendislik diplomanız hem sonrasında kaynak mühendisi diplomanız olsa bile, pratik bilgi açısından çok zayıf oluyorsunuz. İlk yıllarınızda normal bir ücretle başlayıp daha sonra, sizin iş hayatınızdaki performansınız ile alakalı olarak maaşınız da paralel artış gösterecektir.

Tecrübesiz bir kaynak mühendisi yurt dışı şantiyesine gittiğinde, şantiyenin nerede olduğu ( çöl, kutup vs. ), çalışma koşulları gibi etkenler maaşın belirlenmesinde büyük etken olacaktır. Ancak 1500-2500 Dolar aralığında bir ücretle işe başlayacaktır.

Eğitim Sonunda Ne Yapmalı ?

şantiye

kaynak mühendisliği

Mezun olduktan sonra önünüzde iki yol olacak. Bunlardan biri, Türkiye’de kalıp buradaki mevcut firmalarda tecrübe edinmek ve nispeten yavaş bir yükseliş sağlamak. Diğer yol ise, mezun olduktan sonra yurtdışı şantiyelerine gitmek. Eğer henüz evlenmemişseniz bu ikinci seçenek daha mantıklı olacaktır. Çünkü, Türkiye şartlarına göre çok daha iyi maaş alabileceğiniz, sizlere şantiye hayatını tecrübe ettirecek bir işte çalışmış olursunuz. Tabiki, maaşın yüksek olması, çalışma koşullarını da bir o kadar zorlaştıracaktır. Ancak; para biriktirmek ve kaynak mühendisliğinde tecrübe kazanmak için en iyi yöntem de budur.

Sadece kaynak mühendisi olmak da artık yeterli olmayabiliyor. İş ilanlarına göz atarsanız eğer, bir çok NDT ( Non – Destructive – Test ) yani tahribatsız muayene sertifikasına sahip mühendis aranmaktadır. Yani kaynak mühendisi olduktan sonra, bu eğitimlere de gitmeniz kariyeriniz açısından doğru bir adım olacaktır.

Örnek verecek olursak, bir kaynak mühendisi, mezun olduktan sonra VT ( Visual Test ) yani Gözle Muayene Seviye II, sertifika alabilirse, bu hem kendisi için hem de kaynak hatalarını tespit etmek için büyük bir avantaj olacaktır. Daha rahat iş bulabilme ihtimali de cabası…

Bir kaynak mühendisinin çalışma alanı çok geniş olacaktır. Dünya’da hala en yaygın birleştirme seçeneği kaynaktır. Kaynaklı imalat olmadan şu anda bir metal fabrikasının çalışması imkansızdır. Yani çelik üzerinde çalışan herhangi bir fabrikada iş bulmanız kolay olacaktır. Burada dikkat edeceğiniz husus, ilk yıllarınızda firma ya da maaşa çok odaklanmamanız olacaktır.

Yabancı Dilin Önemi

İlk hedefiniz tecrübe edinmek ve kendinizi geliştirmek olsun. Şunu unutmayın, yabancı dili olmayan ve standart bilmeyen bir kaynak mühendisi istediği hedefe hiç bir zaman ulaşamaz. Bu nedenle ister yurt içi ister yurt dışı çalışın, eğer İngilizce bilmiyorsanız, bu sektörde tutunmanız çok zor.

Bu eğitimi ve diplomayı bütün metalurji ve malzeme mühendisleri ve makina mühendisi kişilere tavsiye ediyorum. İş başvuruları yaptığınız zaman, rakiplerinizden 1-0 önde olmak için kısa sürede çok faydalı bir eğitim olacaktır.

ODTÜ’nin verdiği eğitimle ilgili bilgileri aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz…

http://wt.wtndt.metu.edu.tr/uluslararasi-kaynak-muhendisligi-egitimi

Mühendis maaşları ile ilgili bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz…

https://www.metalurjimalzeme.net/muhendis-maaslari/