Ark Üflemesi ve Nedenleri

Ark Üflemesi ve Nedenleri

Ark üflemesi kavramını anlayabilmek için ilk önce elektrik akımının etkilerinin anlaşılabilmesi gerekmektedir. Elektrik akımının gözle görülü bir yanı yoktur. Yani elektrik akımını direkt olarak izleyemezsiniz. Ancak; etkilerini gözlemlemek mümkündür. Elektrik akımının en önemli etkileri şunlardır;

 • Isı Etkisi: Elektrik akımının, dolayısıyla da elektrik enerjisinin diğer enerji türlerine dönüştürülme işlemi oldukça kolaydır. Bunun sıkça karşılaşılanı, ısı enerjisine dönüştürülmesidir. Isınan cisimler ışınım yayarlar ve bu ışınım şiddeti de, ısınma derecesiyle artar.
 • Kimyasal Etkisi : Elektrik enerjisi ısı enerjisine dönüştürüldüğü gibi kimyasal enerjiye de dönüştürülebilir. Bunun en tipik uygulaması akümülatörler ve metallerin elektro kimyasal olarak yüzeylerin kaplanmasıdır.
 • Manyetik Etkisi: Elektrik akımı, herhangi bir iletkenden geçerken, bu iletkenin çevresinde manyetik etkilerin görüldüğü bir alan oluşur. Manyetik alan da bir elektrik akımı gibi görülmez; sadece manyetik etkileriyle kendini gösterir. Manyetik etkinin oluşumuna örnek olarak, elektromıknatıslar gösterilebilir.

Kaynak arkı, elektrot ile iş parçası arasında kalan havanın ısınınca, iletken hale gelerek akımı iletmesiyle oluşur. Dolayısıyla elektrik ark kaynağı yapılırken ortaya çıkan ark, bir iletken olarak bilinmelidir. Ark bir iletken olduğuna göre, arkın etrafında da bir manyetik alan oluşması bir kuraldır. Meydana gelen manyetik alan arkta bir oynamanın yanında, kaynak banyosunun kontrolünün zorlaşmasına ve bozuk dikişlerin oluşmasına neden olur. Kaynak işleminde meydana gelen bu olaya, ark üflemesi adı verilir.

 

Android Uygulamamızı Google Play’den Yükleyebilirsiniz. Eski Uygulamayı Telefonunuzdan Kaldırabilirsiniz.

MetalurjiMalzemeNet
MetalurjiMalzemeNet
Developer: Murat Kulaç
Price: Free

 

 

Özellikle doğru akım ile kaynak yapılırken meydana gelen ark üflemesi dalgalı akımda pratik olarak ortaya çıkmaz. Ayrıca kaynağı yapılan gerecin özelliklerine bağlı olarak, çoğalır ya da azalır. Bu açıdan çelik, oldukça fazla oranda ark üflemesinin meydana geldiği, bir gereç olarak tanınır. Ark üflemesi doğru akım kullanılarak çeliklerin kaynağında sıkça karşılaşılan bir olay olduğundan, önlenmesi hususunda ayrıntılı olarak değinilmesi gerektiğini açığa çıkarır.

Ark Üflemesi Etkileri

Ark üflemesi istenmeyen bir olaydır. Çünkü bu üfleme, hatasız kaynak yapma olanağını kısıtlar. Kaynakçı cürufun akışına hakim olamaz ve sonuçta cüruf kalıntısı içeren yetersiz bir birleşme, hatalı dikiş formu, nüfuziyetsiz zayıf bağlantılar elde edilir. Diğer yandan ark üflemesi, kaynak hızını azalttığı gibi, birleşmenin kalitesini de derinden etkiler. Ark üflemesi kaynağın başlangıç ve bitiş yerlerinde, iç ve dış köşe kaynaklarında, derin dolgu kaynaklarında ve yüksek akım ile yapılan kaynaklı birleşmelerde daha sık açığa çıkar. Kaynak sırasında bir takım önlemler alınarak, ark üflemesi engellenebilir. Bunlardan bazılarına geçmeden önce, önlemlerin kaynak işleminin türüne göre değişebileceği hatırlatılarak, önlemlerin size uyanını bulmak amacıyla denenmesi, önerilmektedir.

Ark üflemesine karşı alınacak önlemler

 • Kaynak akımının değerini azaltmak.
 • Kök dikişi ya da geniş punta yapmak.
 • Uzun kaynaklarda altlık kullanmak
 • Şasenin yerini değiştirmek.
 • Üflemenin oluştuğu yönün tersine şaseyi bağlamak.
 • Şase kablosunu bakır tel ile sararak, manyetik akımı nötr hale getirmek.
 • Mümkün olduğunca kısa ark ile kaynak yapmak
 • Makinenin kutuplarını değiştirmek.
 • Kaynatılan işin konumunu değiştirmek.
 • Elektrotun konumunu değiştirmek.
 • Elektrotun açısını değiştirmek.
 • Çift toprak hattı kullanmak.

PQR ( Kaynak Yöntem Hazırlanması ) ile ilgili bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz…

https://www.metalurjimalzeme.net/pqr/