Ark Nasıl Başlatılır ?

Kaynakta Ark Nasıl Başlatılır ?

Kaynak elektrodu yakılması işlemi, iyi bir kaynağın başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Kaynakta ark nasıl başlatılır sorusunun cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız. Bu işlem bir kaynakçının ustalığını ilk olarak belli eden bir işlemdir. Elektrik ark kaynağında, örtülü elektrod kullanıldığında çıplak metal çubukların bir ucu örtü malzemesi ile kaplı halde bulunur iken, diğer tarafı çıplak halde kalır.

Elektrodun çıplak ucu, kaynak pensesine tutturulur. Böylelikle kaynak için gerekli olan akım, elektrodun çıplak ucundan daha kolay iletilmiş olur. Bu işlemin sağlıklı olabilmesi için, pensin takılı olmadığı uç, yuvarlatılmış ve örtü maddesinden kısmen arındırılmıştır. Böylelikle, aslında telin iki ucu da çıplak bırakılmıştır. Böylelikle elektrodun yakılması sırasında akım kaynak makinesinden iş parçasına kolay bir şekilde akar.

Ancak; burada en çok dikkat edilmesi gereken konu, kaynak arkını başlatmak için elektrodun parçaya sürtülmesinden sonra, sürenin çok uzun tutulmamasıdır. Eğer elektrod çok uzun süre kaynak yapılacak parçaya değdirilir ise bu sefer metal kızarmaya başlar ve elektrodun ucu parçaya yapışır. Bu da arkın sağlıklı bir şekilde başlamasına engel olur.

Elektrik ark kaynağı yönteminde ark nasıl başlatılır sorusunun cevabı aslında çok basittir. Bu yöntemde elektrod ile kaynak yapılacak parçanın arasında bir boşluk ( hava ) bulunmalıdır. Bu boşluk, elektronların akmasına uygun aralıkta olması gerekir. Temel olarak; elektrod ucundan iş parçasına akım akacaktır ve bu akımın küçük bir kısmı hava boşluğundan akacaktır. İşte bu akımın hava boşluğundan akabilmesi için, iş parçası ile elektrot ucundaki gerilim farkının eşik değerden fazla olması gerekir.

ark nasıl başlatılır

        Kaynakta Ark Nasıl Başlatılır

 

Ark başlatılabilmesi için kaynak elektrodunun iş parçasına sürtülmesi ya da vurulması gerekmektedir. Bu işlem çok sert bir şekilde yapılır ise, örtü dökülebilir. Dikkat edilmelidir.

Elektrot, kaynak yapılacak parçaya sürtüldükten ya da vurulduktan sonra, parça ile arasındaki hava gitgide ısınır. Isınma belirli bir seviyeye geldikten sonra, hava artık buna direnç gösteremez ve ark başlar. Yani akım havadan akar. Bu da genellikle mavi ve yoğun bir ışık şeklinde kendini belli eder.

Elektrodun yakılması gereken yer, kaynağın tam başlangıç noktası olmamalıdır. Çünkü ark işleminin başlama ve bitme noktalarında kaynak hataları çok yoğundur. Bu nedenle ark kaynağın asıl başlayacağı yerden 5-10 mm uzakta başlatılır ve kaynağın yapılacağı yere sürüklenir.

Ark nasıl başlatılır sorusuna güzel bir cevap niteliğinde bir video için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

 

Yorum Yaz